Náš tým

Tereza Hudečková-koordinátorka

Tereza Hudečková-koordinátorka

Před třemi lety jsme se s manželem Lukášem přestěhovali z města do Staré Vsi nad Ondřejnicí. Před domem máme kravín, na pravé straně slepičárnu a za domem obrovská pole. Takže ideální místo pro naše tři děti Václava, Kryštofa, Rozárku a našeho ridgebacka Huga.

Před dvěma lety, jsem začali řešit, kde dáme Vašíka do školky. Na tři dny v týdnu jsme zvolili lesní školku Bezinka v Palkovicích a na dva zbývající dny  klasickou mateřskou školku. Tento model  nám vydržel asi dva měsíce a poté byla jasnou volbou Bezinka. Přece jen trávit většinu času venku vyhrálo u Vašíka na plné čáře.

Právě Bezinka mi byla obrovskou inspirací při budování školky.  A celému týmu kolem Ivy Cvikové patří velké díky za pomoc při vzniku Mraveniště.

Jarmila Kozlová - ředitelka

Jarmila Kozlová – ředitelka

Jsem mámou dvou dcer a aktuálně šesti vnoučat. Tuším však, že počet vnoučat ještě není konečný :-) ). Žiji v rodinném domku na vesnici, mám ráda přírodu a miluji cestování. Když před několika lety přišly dcery s myšlenou založit lesní školku, byla jsem nadšená. Vidět děti vyrůstat v přírodě a vnímat všemi smysly je pro ně tak přirozené. Věřím, že pobyt venku je pro děti skvělou volbou a správným krokem při vstupu do života.

Lucka

Lucie Schaumannová-průvodce

Šel takhle jednou starý indiánský náčelník do lesa pro bylinky na čaj a vtom šlápl do mraveniště. Opatrně dal nohu zpět, prohlédl si obtisk stopy v mraveništi a začal z ní věštit. Jeho věštba byla opravdu podivná.. „V červnu roku 1984 se do rodu Schaumannů narodí další přírůstek, dcera, kterou rodiče pojmenují Lucie. Bude tvrdohlavá, v osmi měsících jí narostou dva spodní zuby a v 11 měsících se naučí chodit. Jakmile se jednou rozběhne, už se těžko zastaví. Školkou proběhne stejně rychle jako základní školou. Po proklopýtaní gymnáziem trochu zpomalí na Ostravské Univerzitě, kde si po předchozím působení ve skautském oddíle s dětmi vybere magisterský obor „Vychovatelství“. V rámci praxe zažije práci v nejrůznějších státních institucích a okusí si tak, co obnáší práce s dětmi nejrůznějsího věku, zaměření, postižení, potenciálu i povahy. Od mateřské školky až po výchovné ústavy. Pravému významu slova „výchova“ porozumí teprve až ve třiceti letech po narození prvního syna, kterého pojmenuje Hanys. Ten jí přivede k zájmu hlouběji se zajímat o přístup plně respektující dětskou duši a vše s tím spojené. Že je příroda tím nejpřirozenějším a nejpodnětnějším prostředím zjistí Lucka už jako malá. I přesto že první třetinu života bude žít ve městě, bude všechny víkendy trávit na výpravách. Lesní školka se tak automaticky stane jediným smysluplným zaměstnáním. Až na lesní školu, která přijde pár let po fungování v lesní školce…“

A představte si, vše se do puntíku vyplnilo… :-)

 

received_296427210690811

Pavel Malinka- průvodce

Nikdy nevíme, kolik budoucích generálních ředitelů, světoznámých umělců, modelek, hudebníků, sportovců, či geniálních vynálezců se v kolektivu dětí může nacházet.  Poskytnout jim inspirativní a bezpečné zázemí přirozeného přírodního prostředí  v jejich raném stádiu nadcházející cesty a nemařit v zárodku jejich talent, je jedním z našich cílů :-).

  Původní vzdělání stavebního zaměření mě logicky kvalifikuje na předního odborníka – konzultanta na pískovišti. Nemenší měrou bude jistě přínosem poměrný řemeslný um, při výrobě pomůcek k hraní a tvoření. Slabší výkony ve zpěvu, se snažím nahradit jeho upřímnou procítěností. V oblasti praktické péče čerpám zkušenosti z let práce s dětmi s postižením, jako osobní asistent a asistent koordinátor integračních aktivit. Doposud se jako národní rozhodčí zúčastňuji turnajů republikové ligy v bocci (paralympijský sport pro lidi s postižením, podobný hře petanque). Léty utříděné morální hodnoty, mohou být zárukou respektujícího přístupu k našim malým svěřencům.    .. Jo a ještě solidně imituji Sus scrofa. Tedy Prase divoké, že… :-).

Gabriela Volná- průvodce

Gabriela Volná- průvodce

 

Narodila jsem se do horolezecké rodiny, kdy jsem se každý ví­kend snažila rodičům bojkotovat příjemně strávený pobyt svým zvučným křikem, svou nedůvěrou v lezecký materiál a celkovou neschopností pochopit krásu horolezectví­. Rodiče to se mnou brzy vzdali a přeorientovali se na pěší turistiku a jízdu na kole. V nižším věku mi to dost vyhovovalo, ale blížící se puberta přinesla svou daňˆ a já vyměnila zablácené rozevláté kalhoty za upnuté legí­ny a obličej jsem si začala hyzdit nějakými podivnými barvami 😊. Vydrželo mi to pár let, do doby, než jsem potkala skupinu lidí­, kteří mě  znovu začali brát na hory, skály, nechávali mě umazat se bahnem a kupodivu mi to vůbec nevadilo, ba naopak! S myšlenkami na hučící vodu a usínání u táboráku jsem absolvovala gymnázium a potom se přihlásila na Ostravskou univerzitu, kde jsem vystudovala učitelství­ pro první­ stupeň.  Během svých studií­ jsem velice zápasila s rozvrhem, protože jsem velmi ráda trávila čas na zasněžených kopečcích, kde jsem se na snowboardu nebo lyžích proháněla se skupinou malých nadšenců a učila je bezpečné a ladné jízdě z kopce. Po ukončení studia na vysoké, jsem oplývala značným množstvím nadšení vrhnout se do své vystudované profese po hlavě a vyzkoušela si rok učení­ na státní škole. Záhy jsem však pochopila, že tudy cesta nevede, protože se mi nelíbilo respektování zastaralých pravidel a nesvoboda učit podle svých metod. Po roce jsem tedy práci ukončila a odletěla na druhý konec světa, abych načerpala novou energii. Na Novém Zélandu jsem se dostala do mnoha předškolních vzdělávacích institucí, která mě uchvátily svou bezprizorností, svobodou a inovativností­. Od té doby jsem netoužila po ničem jiném než po pobytu v přírodě s dětmi. A tento sen mi naplnilo Mraveniště 😊

 

Věrka Hübnerová- průvodce

Věrka Hübnerová- průvodce

 

Srdcem je mi blízká příroda, pod kůži se mi vryly skautské  základy, jóga zpomalila můj zrychlený  život a hravost mi zajišťuje malý syn. Mraveniště mi zkřížilo cestu při mém stěhování z Olomouce zpět do Ostravy. Hledala jsem (lesní­) vyžití pro Filí­pka a nachomýtla jsem se v pravý čas na pravém místě. V Mraveništi mě můžete nejčastěji spatřit v rámci odpoledního školkového programu, ale možnost máte také při setkání maminek s pidi-dětmi.
Lenka Polášková - průvodce

Lenka Polášková – průvodce

Jsem maminka 2 kluků, ve věku 4 a 14 let, dříve učitelka mateřinky, nyní průvodkyně lesní mateřské školy, lektorka, spisovatelka a mentorka. Svou práci mám ráda, zajímám se o pedagogiku dětí předškolního věku, vliv nás dospělých na formování dítěte a možnosti osobnostního rozvoje učitelů. Mraveniště je pro mne místem poznání, radosti a opravdové svobody dětí, která má své základy položeny na vzájemné úctě, respektu a porozumění.